WeCreativez WhatsApp Support
Pusula Değerleme & Gayrimenkul Danışmanlık
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
Adnan Kahveci Mahallesi Erenler Caddesi No: 3a D: 38 Beylikdüzü / İstanbul
en

Değerli Konut Vergisi Sorgulama Ekranı

13.12.2019
1.455
Değerli Konut Vergisi Sorgulama Ekranı

DUYURULAR

Değerli Konut Vergisi Sorgulama Ekranı Açıldı…

Değerli konut vergisinin yürürlüğe girmesinin ardından Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün web sayfası üzerinden değerli konut sorgulama işlemleri başladı.

2019 Kasım ayında hükümet tarafından sunulan ve Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen değerli konut, lüks konut vergisi Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu düzenleme kapsamında bedeli belli bir değerin üzerinde olan konutsahiplerinden değerli konut vergisi alınacak.

Değerli Konut Vergisi Sorgulama Ekranı

Değerli konut vergisi düzenlemesi kapsamında bedeli 5 milyon TL’den fazla olan evlere, bedeline göre vergi ödemesi yapılacak.

Yürürlüğe giren düzenlemede değeri 5 milyon TL’den fazla 7.5 milyon TL’den az olan evler için binde 3 oranında vergi ödemesi yapılacak. Eğer evin değeri 7.6 milyon TL’den fazla ve 10.000 milyon TL’den daha az ise değerli konut vergisi ödemeleri binde 6 oranında yapılacak.

En yüksek değerli konut vergisi ödemeleri ise değeri 10 milyon TL’yi aşan ev sahipleri ödeyecek. Mecliste kabul edilen ve yürürlüğe giren düzenlemede 10 milyon TL’den pahalı evler için ödenecek vergi oranı binde 10 yani % 1.

Değerli konut vergisi kapsamında evin değerinin 5 milyon TL üzerinde olup olmadığını sorgusu Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün web sayfasından yapılacak.

Değerli Konutlar Nasıl Öğrenilecek?

Yeni uygulamaya giren düzenleme kapsamında en önemli husus evlerin değerlerinin belirlenmesi. Bu noktada belirtilen oranları aşan evler, taşınmazlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde ilan edilecek. Ayrıca lüks konut vergisi ödemesine giren bu evler için ilgili kişilere tebliğ yapılacak. Vatandaşlar ev değerleri için itirazda bulunabilecekler. İtiraz süreci içerisinde yapılan itirazlar değerlendirmeye alınıp yeni bilgilendirme ve karar açıklanacak.

İLETİŞİME GEÇİNİZ…

Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: +90 532 634 5556