WeCreativez WhatsApp Support
Pusula Değerleme & Gayrimenkul Danışmanlık
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
Adnan Kahveci Mahallesi Erenler Caddesi No: 3a D: 38 Beylikdüzü / İstanbul
en

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

GAYRİMENKUL DEĞERLEME NEDİR?
Bir gayrimenkulün değerini, hukuki ve yasal durumunu belirli bir dönem ve standartlar içerisinde ortaya çıkaran kapsamlı bir çalışmadır.
GAYRİMENKUL DEĞERLEME LİSANSI NEDİR & NASIL ALINIR?
Gayrimenkul değerleme uzmanı, gayrimenkullerin, gayrimenkul projelerinin veya gayrimenkullere bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu’nun lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı” almış olan kişilerdir. 

Sermaye piyasası faaliyet alanlarından herhangi birinde aşağıda belirtilen görevlerde çalışan veya çalışmak isteyen kişilerin Gayrimenkul Değerleme Lisansı almaları gerekmektedir. İlgili Görev Alanları Sermaye piyasası mevzuatına tabi ortaklıkların, sermaye piyasası mevzuatı uyarınca gayrimenkul değerlemesi yaptırmaları zorunlu tutulan işlemlerine ilişkin olarak gayrimenkul değerleme hizmeti vermek üzere kurulca listeye alınan gayrimenkul değerleme şirketlerinde gayrimenkul değerleme uzmanı olarak görev alacak kişiler. Tamamlanması Gereken Modüller:
1-Dar kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı ve meslek kuralları
2-Gayrimenkul değerleme esasları
3-İnşaat ve gayrimenkul muhasebesi
4-Gayrimenkul mevzuatı Adayların yukarıda belirtilen modüllerin her birinden en az 50, ortalamada 60 ve üzeri not alarak başarılı olmaları gerekmektedir. Başarılı olanlar “Gayrimenkul Değerleme Lisansı” almaya hak kazanırlar. Bu lisansa sahip olanlar, ayrı bir lisans belgesi gerekmeksizin “Konut Değerleme” lisansı kapsamına giren alanlarda görev yapabilirler. Daha fazla bilgi için: https://www.spl.com.tr/spl/eep/pdefault.aspx

DEĞERLEME (EKSPERTİZ) NEDEN YAPTIRILIR?

Ülkemizde gayrimenkul değerleme mesleğinin kurumsal bir kimlik kazanması, Sermaye Piyasası Kurulu’nun konuya ilişkin düzenlemelerine paralel olarak gerçekleşmiştir. Halka açık şirketler ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarının gayrimenkul alım, satım ve kiralamalarında şirket hissedarlarının doğru bilgilendirilmesi ve korunmasını amaçlayan SPK, gayrimenkul değerlemesi yapacak uzmanlara lisans vermeye ve bu uzmanlarca kurulan şirketleri listeye almaya başlamıştır.  Takip eden dönemde SPK tarafından verilen lisanslar diğer kurumlar tarafından da referans alınmaya başlanmıştır. Bugün bankalar, özel şirketler ve pek çok kamu kurumu, gayrimenkul değerlemesinde SPK lisanslı uzmanları ve SPK listesindeki değerleme şirketlerini tercih etmektedir.

Gayrimenkul (taşınmaz) değerleme işlemi kişi ve kurumların ihtiyaçlarına yönelik bir çok nedenden dolayı yaptırılabilir bunlardan bazıları;

  • Tapu alım-satım işlemlerinde konu taşınmazın gerçek pazar değerinin tespiti için,
  • Kiralama işlemlerinde,
  • Teminata konu kredi kullanımına yönelik işlemlerde,
  • Borsada işlem gören şirketlerin aktiflerinde yer alan gayrimenkullerin değer tespitinde,
  • GYO (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı) tebliği ile kurulan şirketlerin aktiflerinde yer alan taşınmaz değer tespitinde,
  • Kamulaştırma süreçlerinde,
  • SGK vb. kamu kurumların teminata yönelik yapılandırma işlemlerinde,
  • Miras paylaşımına esas taşınmazların adil paylaşım işlemlerinde,
  • Kentsel dönüşüme taşınmazların şerefiye tespitinde,
  • Taşınmazın en etkin ve verimli kullanım analizi vb. bir çok alanda ekspertiz (değerleme) işlemi yaptırılır..
Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: +90 532 634 5556